Investování je téma obestřené mnoha mýty a polopravdami. Tyto mýty mohou nováčkům zabránit v tom, aby začali investovat, nebo je mohou vést k chybným rozhodnutím. V dalším dílu našeho seriálu Investování jednoduše se proto podíváme na deset nejčastějších mýtů, které se s investováním pojí.

1. Investování je jen pro bohaté

Mnoho lidí věří, že investování je luxus, který si mohou dovolit jen ti s velkým množstvím peněz. Opak je ale pravdou. Díky moderním technologiím a platformám je možné začít investovat i s malými částkami. Například různé investiční aplikace, jako jsou robo-advisoři, umožňují investovat už od pár stovek korun.

2. Musíte být finanční expert, abyste mohli investovat

Dalším velmi rozšířeným mýtem ohledně investování je to, že k úspěchu potřebujete mít vysoké finanční vzdělání nebo zkušenosti. I když hlubší porozumění finančním trhům může být výhodou, existuje mnoho zdrojů a nástrojů, které vám jako začátečníkům investování usnadní. Jedním z jednoduchých přístupů může být pasivní investování do indexových fondů. Díky němu můžete dosáhnout na skvělé výsledky bez detailních znalostí.

3. Investování je velmi riskantní

Investování samozřejmě nese určitá rizika, ale existují různé způsoby, jak tato rizika řídit a významně snížit. Diverzifikace portfolia, tedy rozložení investic do různých aktiv, je jednou z nejefektivnějších strategií, jak minimalizovat riziko. Dalším skvělým způsobem snížení rizika je, pokud máte delší investiční horizont. Čím delší investiční horizont, tím nižší je riziko ztráty.

4. Investováním lze rychle zbohatnout

Mnozí lidé si myslí, že investování je cestou k rychlému a snadnému zbohatnutí. Tak to ale není, investování je totiž během na dlouhou trať. Tento mýtus je dokonce nebezpečný, protože může vést k velké ochotě v investování riskovat, což se pojí s rizikem ztráty. Většina úspěšných investorů dosáhla svého bohatství díky dlouhodobému, trpělivému přístupu, a ne díky rychlým spekulacím.

5. Stačí sledovat horké tipy a doporučení

Sledování investičních tipů a doporučení může být zajímavé, ale nespoléhejte na ně jako na hlavní strategii. Tyto informace totiž mohou být zkreslené nebo můžou být nevhodné pro vaši konkrétní situaci. Pokud budete takové investiční tipy sledovat, doporučujeme si vždy provést vlastní analýzu a všechna vaše rozhodnutí podložit znalostí vašich osobních cílů a vaší tolerancí k riziku.

6. Na správu investic potřebujete spoustu času

Zatímco aktivní obchodování může být časově náročné, pasivní investiční strategie, jako je nákup a držení indexových ETF, vyžadují minimální časovou investici. Automatizované investiční služby, jako je české Portu navíc mohou pomoci spravovat vaše portfolio s minimálními zásahy z vaší strany.

7. Investice do nemovitostí je vždy nejlepší volba

Investice do nemovitostí může být výnosná, ale není vhodná pro každého. Pořízení nemovitosti vyžaduje značný kapitál, navíc správa a údržba mohou být časově a finančně náročné. Diverzifikace do různých typů aktiv, včetně akcií, dluhopisů a fondů, může často nabídnout lepší kombinaci rizika a výnosu. Pokud přesto na investici do nemovitostí trváte, nezapomeňte na to, že existují i alternativní příležitosti těchto investic jako třeba realitní fondy.

8. Na historické výnosy se můžete vždy spolehnout

I když historické výnosy mohou poskytnout určitou představu o potenciální výkonnosti investice, nejsou nikdy zárukou budoucích výsledků. Trhy jsou dynamické a mohou být ovlivněny různými faktory, které nelze předvídat. Je důležité přistupovat k investicím s realistickým očekáváním a přizpůsobit svou strategii aktuálním podmínkám.

9. Investování je hazard

Investování a hazard mají několik podobných vlastností, zejména pokud jde o riziko a potenciální zisky. Nicméně, investování je ve své podstatě založeno na analýze, strategii a dlouhodobém plánování, zatímco hazard je o štěstí a náhodě. Správně řízené investiční portfolio je navrženo tak, aby minimalizovalo riziko a maximalizovalo výnosy.

10. Když trh klesá, je lepší všechno prodat

Panikaření během tržních poklesů může vést k velkým ztrátám. Důležitá je dlouhodobá perspektiva a trpělivost. Mnoho úspěšných investorů vidí poklesy jako příležitost k nákupu kvalitních aktiv za nižší ceny. Klíčem je mít dobře definovanou investiční strategii a držet se jí, i když se trhům zrovna nedaří. V historii totiž zatím vždy platilo, že se trhy z jakékoliv ztráty vrátily k růstům. 

Investování může být mocným nástrojem pro budování bohatství a finanční nezávislosti, pokud se nenecháte svést běžnými mýty a nepravdami. Důležité je vzdělávat se, dělat informovaná rozhodnutí a mít dlouhodobou perspektivu. Pamatujte, že každý investor začínal jako nováček, a s trpělivostí a disciplínou můžete dosáhnout svých finančních cílů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *