Na stránkách Indexu investiční gramotnosti proběhla koncem minulého roku soutěž o zajímavé ceny. Zapojit se do ní mohli všichni, kdo se zúčastnil indexového měření o investiční gramotnosti vypracovaný výzkumnou agenturou IPSOS ve spolupráci s platformou Portu. Výherce hlavní ceny jsme oslovili za účelem krátkého rozhovoru na téma investování. Tomáš Lukas se v investicích již několik let pohybuje a s radostí naši nabídku přijal.

Tomáši, mohl byste nám o sobě něco málo říct?

Vystudoval jsem střední a vyšší odbornou školu automobilní, časem jsem si ale našel cestu k papíru. Momentálně pracuji v jedné papírně na pozici vedoucího výroby, mám tedy trochu větší možnosti než většina lidí na dílně. Jsem za to opravdu rád, ta práce mě baví. Celý život jsem hrál fotbal, v současné době už na to bohužel nemám tolik času. Čekáme s přítelkyní rodinu, tak jsme momentálně zaneprázdnění úplně jiným směrem. Kromě občasného sportu se ve svém volném čase hodně věnuji tomu, jak pracovat s penězi a sběratelství – sbírám fotbalové kartičky.

Co vám přimělo začít se o peníze více zajímat a investovat? Vámi vystudovaný obor ani současné zaměstnání není úplně v oboru.

Přišel jsem si k tomu sám, a to tak, že jsem si asi před šesti lety prošel pracovní zkušeností v oblasti finančního poradenství, kde jsem se dostal k různým lidem, kteří se tím živili. Tím jsem začal získávat povědomí o tom, co peníze vlastně jsou. Prošel jsem si také různými investičními platformami. Hodně mi v mém rozvoji pomáhají různé investiční vzdělávací knížky a Youtube kanály, čerpám z nich do teď. V rodině nemám bohužel nikoho, kdo by se o své peníze nějak více zajímal a vedl by mě tímto směrem.

Takže jste se o investování začal zajímat čistě z vlastní iniciativy.

Ano. Rodiče, tedy hlavně mamka, byli spíše naštvaní, že něco takového dělám, mají raději své peníze na očích u sebe doma. Zažila si situaci, kdy jí lidé nabízeli různé finanční produkty, na první pohled velmi výhodné. Ve skutečnosti to ale bylo úplně opačně a šlo jim pouze o zisk, ten jejich. Od té doby má na oblast investování svůj pesimistický názor, který plně respektuji, ale občas moc nechápu.

Jak k investicím přistupujete? Investujete dlouhodobě?

Snažím se nečasovat trh. Půl roku jsem byl ve forexové akademii, kde jsem se seznámil s krátkodobým obchodováním a vším okolo. Bylo to hodně fyzicky náročné, nic pro mě. Raději si instrumenty v klidu nakoupím a v noci budu lépe spát. Mojí strategií tedy je každý měsíc něco nakoupit, nad prodejem zatím nepřemýšlím.

Děláte si pro přehled nějaký pravidelný finanční plán?

Ano, plán příjmů a výdajů si dělám každý měsíc. S tím, co mi po zaplacení všeho potřebného zbyde, pracuji dál. Jelikož nemám fixní příjem, výše volných prostředků se pokaždé liší. Odvíjí se od toho, kolik si zrovna ten daný měsíc vydělám – někdy více, jindy méně.

Jakým způsobem investujete? Využíváte nějaké české platformy?

Už víc než rok využívám směnárnu na kryptoměny, kam si pravidelně zasílám část úspor. Začal jsem s nimi v rámci jakéhosi „hypu“, který kolem nich byl. Následně jsem si o nich zjistil více a vidím v nich budoucnost. V poslední době jsem se začal zajímat také o akcie a ETF, do kterých investuji přes brokera. Jakmile se nám narodí dcera, mám ji v plánu založit dětský účet na platformě Portu.

Současná inflace je pro mě jakýsi motor, proč bych se měl penězům věnovat ještě více. Neustále hledám nové způsoby, jak peníze smysluplně investovat. Myslím si, že je klíčové rozumět tomu, do čeho své peníze vkládám. Výhoda je, že mě to zároveň i baví.

Máte nějaké opravdu oblíbené zdroje, které byste rád vypíchl?

Oblíbil jsem si několik českých. Ne, že bych anglicky neuměl, mnohem snadněji tomu ale porozumím v mateřském jazyce. Nejvíce sleduji kanál Ondry Koběrského, kde hledám informace o akciích, ETF a podobně. Pro kryptoměny mám nejraději Bitcoinovej kanál a KRYPTO Matese. A samozřejmě také knížky, těch byla už hromada. Mimo to jsem také absolvoval certifikační kurz na trhy.cz, právě tam jsem našel oblibu v akciích a rozhodl se zakoupit si kurz zaměřený výhradně na ně. Chtěl bych se naučit ohodnocovat společnosti, které se na trzích objevují, a sám si potom určovat, co a kdy nakoupím.

Plánujete se po dokončení akciového kurzu věnovat investicím ještě více?

Chci si hlavně udělat přehled. Jakmile budu mít znalostí víc, bude to pro mě mnohem jednodušší a budu tím pádem méně odkázaný na ostatní.

Zmiňoval jste, že se sbíráte fotbalové kartičky, to je poměrně neobvyklá zábava. Máte pevně danou částku, kterou jste za ně na určitě pravidelné bázi ochotný dát? Kde se dají koupit?

Jedná se o kartičky vydané k naší fotbalové lize. Už několik let fandím Slavii, sbírám tedy pouze kartičky tohoto klubu, který bohužel zrovna patří mezi ty dražší. Když se naskytne vhodná příležitost, promyslím, jestli to pro mě má smysl a případně kartičku koupím. Příležitosti hledám především na Facebooku, kde existuje několik skupin, ve kterých se dá spoustu kousků sehnat. Spíše se tedy jedná o nárazový typ investice. Stojí docela dost peněz, v hlavě mám ale promyšleno, jakou částku si můžu na svůj „koníček“ vyšetřit.

Vzdělávání je v podstatě taková celoživotní mise. Nestojí vás studium světa investování velkou část vašeho osobního volna?

S tím, kolik času investování věnuji, jsem spokojený. Řekl bych, že to mám dobře vybalancováno. V posledních měsících jsem se zaměřil na úpravu svého režimu, důraz kladu hlavně na pravidelnost. Vstávám brzy a čas, kdy většina lidí ještě spí, věnuji studiu. Snažím se to skloubit tak, abych měl čas jak na sebe, rodinu, tak na vzdělávání.

Vaši produktivitu by vám mohlo hodně lidí závidět.

Kamarádi mi říkají, že žasnou nad tím, co všechno stíhám. Pořád ale cítím, že ten potenciál využívám tak na polovinu.

Máte nějaké investiční cíle?

Ano, několik. Ke každému mám potom rozdílný přístup. Pro přehled příjmů a výdajů přitom využívám tzv. obálkovou metodu, kdy si na různé pravidelné výdaje nastavím určitý peněžní „limit“. Z každé výplaty potom ukrojím část určenou na cíle, které mohou nastat kdykoliv, a vložím na spořicí účet.

V dlouhodobém horizontu se mimo jiné snažím o dostatečné zabezpečení na důchod. Chci na tom být lépe než ti, kdo se v budoucnu bude muset spoléhat pouze na podporu od státu. Zároveň ale nechci veškeré úspory odkládat na budoucnost, snažím se si peníze užít i teď, nijak se neomezovat.

Co byste poradil někomu, kdo se teprve chystá s investováním začít?

Začni. Hodně lidí přemýšlí, váhá a čeká na správnou chvíli. Není na místě čekat na ideální načasování trhu, při dlouhodobém investování se určité výkyvy ztratí. Mnoho lidí oponuje také tím, že s pár stovkami korun měsíčně nemá investování smysl, já jsem úplně opačného názoru.