Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT), se v loňském roce stala ambasadorkou Indexu investiční gramotnosti, který vzdělává a měří investiční gramotnost Čechů. Od roku 2009 rovněž zasedá v představenstvu mezinárodní asociace EFAMA (European Fund and Asset Management Association). Mezi její dlouhodobé aktivity patří také vzdělávání ohledně investování, snaha o zavedení účtu dlouhodobých investic a podpora žen v businessu.

Jak lidé chápou koncept dlouhodobého investování a jak jsou schopni odlišit investování a spekulaci? To a mnohem více se dozvíte v tomto rozhovoru.

Video s Janou Brodani a Annou Kortusovou

Vysoká inflace, dle Brodani, nutí lidi začít víc přemýšlet nad svým majetkem vysoké ceny energií, nemovitostí a spotřebního zboží přivádí stále více lidí k investování. „Investování se za posledních 15 let neskutečně změnilo. V posledních letech ohromně roste obliba investování a snižuje se i věk investorů. Změnil se také styl investování – lidé už se nebojí investovat do více dynamických aktiv,“ říká v rozhovoru Jana Brodani. V porovnání se západními zeměmi máme ohledně investování ještě co dohánět. V České republice mají domácnosti pouze 15 % svých finančních aktiv zainvestovaných v akciích či dluhopisech – v zahraničí je běžné, že mají domácnosti i 30 % svých finančních prostředků v investicích.

Celý rozhovor také jako podcast