Češi se v investicích vyznají lépe, než si sami myslí, a proto se tohoto světa nemusí bát. Investiční gramotnost o jeden bod stoupla, ale naše sebevědomí naopak mírně kleslo. Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení. Připravenější na svět investic se cítí mladší ročníky a muži. Ženy si nevěří vůbec – 40 % z nich o sobě dokonce řeklo, že jsou v tomto oboru zcela nezkušené. A to v kontrastu s výsledky Indexu investiční gramotnosti, který stoupá a podle kterého právě ti, kteří si věří nejvíce, mají znalosti druhé nejhorší. Ukazují to aktualizovaná data průzkumu investiční platformy Portu vypracovaného s agenturou IPSOS na přelomu dubna a května 2022.
- Více než dvě třetiny Čechů si v investicích nevěří
- Nejpokročilejší najdeme mezi muži ve věku 45 – 53 let, kteří žijí v Praze a mají vysokoškolský diplom
Investice je jediná cesta, jak v dlouhém období ochránit peníze před inflací. Třicet let po revoluci a na svobodném trhu ale stále nepomohlo, abychom oblasti peněz a investic rozuměli dobře. Index investiční gramotnosti, který už podruhé zjišťoval úroveň vědomostí české populace v oblasti investic, spoření, rizika a akciových trhů, zjistil, že naše povědomí o světě investic sice stoupá, ale pomalu.
Nejlépe se orientují lidé nad 45 let, nejhorší výsledky najdeme v ekonomicky nejslabších regionech. Průřezem celou populací je pokrok poměrně malý – Index investiční gramotnosti povyrostl jen o jeden bod ze 100 na 101. Největší zásluhu na růstu mají mladí lidé mezi 18–35 lety, tedy generace ypsilon a zet. „Vysvětlujeme si to tím, že se víc mluví o inflaci, drahý benzín se zkrátka týká všech. Mladí mohou mít problém vyjít s penězi, řeší hypotéky. Musí se o peníze více zajímat, a možná právě proto roste i jejich investiční gramotnost,” komentuje Radim Krejčí, zakladatel online investiční platformy Portu, která se zavázala dlouhodobě měřit, jak jsou na tom Češi se znalostmi z oblasti investování.
A i když se ženy samy vidí jako nezkušené investorky, i ony stojí za růstem indexu – jejich znalosti se oproti podzimu zlepšily o 4 procentní body. Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR sčítá, že jarní respondentky už se lépe vyznaly v inflaci, v diverzifikaci rizik, už znaly rozdíl mezi spořením a investováním. Oproti tomu za muži stále výrazně zaostávají, když přijde na komplexnější témata, jako je měnové riziko, složené úročení nebo zdanění cenných papírů.
„Inflace se už bohužel dostala svou výší do povědomí většiny populace. Ne vždy však domácnosti vědí, jak na takovouto inflaci reagovat, nebo jaké produkty mají k dispozici pro ochranu svých úspor. V oblasti investiční gramotnosti je proto potřeba ještě více informovat o různých možnostech, ať už o investování do akcií, dluhopisů a dalších instrumentů napřímo, prostřednictvím předdefinovaných strategií, nebo aktivně řízených fondů. Pro všechny však platí, že je nezbytné investovat dlouhodobě, pravidelně, a diverzifikovaně.“
První data Indexu investiční gramotnosti vydalo Portu v říjnu 2021. Své znalosti si následně na webových stránkách rozumiminvesticim.cz srovnalo 9 000 lidí. Obecně na tom byli lépe než průměr populace. „To je samozřejmě způsobeno tím, že na stránky indexu chodí zejména lidé, kteří se o tuto oblast zajímají,“ dovysvětluje Martin Luňáček, managing director investiční platformy Portu.
Sebevědomí neodpovídá znalostem
Sebedůvěra populace v investicích je nízká, dvě třetiny respondentů si nevěří. Mladí do 35 let si věří nejvíc. Naopak nejvíce o sobě pochybují lidé ve věku 54–65 let. Více než třetina z nich (38 %) se považuje za zcela nezkušené a neznalé investory, zatímco mezi mladými se tak vidí jen pětina.
A jak to vypadalo v testech vědomostí? Potvrzuje se, že s vyšším věkem roste investiční gramotnost. Nejlepší znalosti prokázali respondenti mezi 45 a 53 lety. Největší zásluhu na růstu indexu měli ale lidé mezi 18 – 35 lety: rostoucí inflace a úrokové sazby zřejmě nutí mladší generaci aktivněji řešit osobní finance (nájmy, hypotéky, měsíční rozpočet apod.). Mladí se nejvíce zlepšili v pochopení témat diverzifikace (+ 21 %), rozdílu mezi spořením a investováním (+ 14 %) a v principu složeného úročení (+ 14 %).
Ti, kteří se považují za velmi zkušené, se se svými vědomostmi umístili až na předposledním místě a vedli si jen o něco lépe než ti, kteří se označili za zcela nezkušené (88,1 bodu zcela zkušení vs. 79,2 bodu zcela nezkušení).
Když se podíváme na odvěké soupeření žen vs. mužů, vědomosti odpovídají sebedůvěře. Sebevědomější jsou muži, za zcela nezkušené investorky se považuje 42 % respondentek a jen 21 % respondentů. A odpovídá to i vědomostem: Index investiční gramotnosti žen je výrazně nižší než u mužů (82 oproti 119,5). I když mají muži v investiční gramotnosti před ženami stále náskok, ženy se zlepšují rychlejším tempem.
Lepší znalosti mají respondenti s ukončeným vysokoškolským vzděláním a ti, kteří bydlí ve velkých městech. Opakuje se trend z loňského měření: nejvíce o investicích vědí lidé v Praze a ve Středočeském kraji, nejhorší výsledky najdeme v ekonomicky slabších regionech (Ústecký, Olomoucký, Moravskoslezský kraj).
Dílčí zjištění:
- 78 % Čechů chápe správně pojem inflace.
- 74 % respondentů správně určilo, že s investováním se pojí oproti spoření větší výnosy i riziko. Porozumění riziku však dělá lidem stále problém: to, že při investování na rozdíl od spoření nejsou výnosy zaručeny, si uvědomuje jen přibližně 44 % Čechů. Ostatní si nejsou jisti, zda jim nějaké záruky někdo garantuje, nebo se spoléhají na Českou národní banku (15 %).
„Současná situace na trzích a v ekonomice nutí lidi více přemýšlet, jak nakládat se svými investičními prostředky. Lidé tak více shánějí informace, obracejí se pro radu a obecně více své investice řeší. To je alespoň jedna z mála pozitivních věcí na současné situaci,“ konstatuje Jiří Kovařík, ředitel externí komunikace a obchodu Burzy cenných papírů Praha.
- 57 % ví, že rozložením peněz do různých produktů snižuje riziko, že přijde o všechno.
- 50 % Čechů se v oblasti investic rozhoduje na základě minulých výnosů, nejvíce na historickou výkonnost spoléhají mladí.
„V době nejvyšší inflace za posledních zhruba 30 let je více než kdy jindy důležité investovat, aby se člověk neochuzoval o kupní sílu svých úspor. Základním vstupem pro dobré investování je právě finanční gramotnost. V tomto ohledu u nás stále máme co zlepšovat, proto oceňuji snahu Portu o zvyšování finanční a investiční gramotnosti u nás,“ komentuje ekonom Lukáš Kovanda.
O projektu Index investiční gramotnosti
Projekt investiční platformy Portu – Index investiční gramotnosti – bude dlouhodobě monitorovat vývoj znalostí v oblasti investic u české populace. Zkoumá, jak se Češi orientují v investicích a spoření. Cílem projektu je vzdělávat širokou veřejnost ve finanční gramotnosti a zvyšovat povědomí o investicích a chování trhu s cennými papíry. Svůj index se každý dozví po vyplnění dotazníku na www.rozumiminvesticim.cz, kde jej může porovnat s indexem české populace. Všichni, kdo dotazník odešlou, se navíc dostávají do slosování o zajímavé ceny. Na stejné adrese lze najít edukativní webináře, podcasty a články z oblasti investování. Garanty projektu jsou přední čeští ekonomové Lukáš Kovanda a Dominik Stroukal a Burza cenných papírů Praha.
O průzkumu
Průzkum Index investiční gramotnosti realizovala pro investiční platformu Portu již podruhé výzkumná agentura IPSOS. Online dotazník vyplnil na přelomu dubna a května 2022 reprezentativní vzorek populace o 1 046 respondentech. V průzkumu se měřila znalost Čechů v oblasti investic. Hlavním cílem bylo zjistit úroveň vědomostí o investování, spoření, rizicích výnosu, vlivu inflace a ověřit znalosti trhu s akciemi.
O Portu
Portu je první česká robo-advisory investiční platforma, která vznikla ve finanční společnosti WOOD & Company, přední středoevropské investiční skupině s 30letou tradicí. Portu se zaměřuje na nízkonákladové a zároveň diverzifikované investice, především do burzovně obchodovaných fondů. Je pro všechny, kteří chtějí investovat dlouhodobě, a přitom mít přehled o svých investicích online. Více na www.portu.cz.