Investování už se dnes nerovná pouze akcie a dluhopisy. V poslední době si investoři oblíbili alternativní formy investic od kryptoměn, lahví s whisky, starých aut až po digitální díla.

Investujte do umění jako milionáři
Dříve si investice do sběratelských předmětů mohli dovolit jen boháči. Nyní máte příležitost i vy podílet se na investici už od jedné koruny. Do online investiční galerie nejčastěji investoři ukládají unikátní sběratelské předměty a historická aktiva podobně jako v tradičních galeriích. Hodnota těchto aktiv může růst rychleji než akcie.

„Alternativní investice jsou skvělým způsobem, jak diverzifikovat riziko celého portfolia. Vývoj jejich hodnoty bývá nezávislý na cenách akcií, dluhopisů a vývoji ekonomiky. Navíc mohou investorům přinášet zajímavé výnosy, protože nabídka sběratelských předmětů je omezená a jejich hodnota může v čase významně růst,“ říká Radim Krejčí, zakladatel online investiční platformy Portu. Svou vlastní digitální investiční galerii si můžete založit na Portu Gallery, kde lze investovat do umění, známek, drahých kamenů, alkoholu, mincí či hodinek.

Kryptoměny hýbou trhem
Fanoušků i vlastníků digitálních měn výrazně přibývá. Jejich hodnota závisí na důvěře v danou měnu a dokud jí investoři věří a stále do ní investují, roste. Zdá se, že investice do kryptoměn přináší obrovské zhodnocení. To se však pojí s obrovským rizikem. Nikdo totiž nedokáže odhadnout, jakou cenu budou mít digitální měny v krátkodobém horizontu, natož v řádu několika let.

Staňte se certifikovaným majitelem digitálního díla
Na online trhu se začíná objevovat spousta unikátních digitálních sběratelských předmětů (NFT) jako specifické „kousky“ internetové historie (videa, hudební alba, tweety či digitální NBA kartičky), ale i digitální díla umělců jako obrazy či grafika. Digitální umění, stejně jako kryptoměny, funguje na technologii blockchainu. NFT je příležitostí, jak se stát certifikovaným majitelem určitého digitálního předmětu, který je na internetu volně k vidění. NFT spočívá ve vytvoření jediné autentické kopie díla, přičemž originál se může, ale i nemusí zničit, aby se zachovala jeho unikátnost.

Jak začít investovat?
Pokud vás zaujaly alternativní investiční příležitosti, navštivte investiční platformu Portu Gallery, která se zaměřuje na investování do umění, alkoholu nebo třeba automobilových veteránů.