Investování je jednodušší, než se zdá. Navíc je to skvělý nástroj k dosažení finanční stability a budování dlouhodobého bohatství. Bez ohledu na vaši současnou finanční situaci a znalosti existuje několik kroků, které vám pomohou začít investovat a řídit vaše finance efektivněji. 

Je ale důležité, abychom si hned na začátku řekli, že investování není cestou k rychlému zbohatnutí. Je to dlouhodobý přístup ke zhodnocování vašich úspor, který vám pomůže dosáhnout vašich dlouhodobých cílů a postupně budovat bohatství. V dalším díle seriálu Investování jednoduše si proto shrneme základní principy, které vám umožní sebejistě vstoupit do světa investic.

1. Získejte základní znalosti

Než se pustíte do investování, je důležité porozumět základním investičním pojmům a konceptům. Zkuste si přečíst kvalitní knihy o investování, projít relevantní blogy na webu a podívat se na vzdělávací videa nebo si poslechnout podcasty. Díky tomu získáte základní povědomí o různých druzích investic (akcie, dluhopisy, nemovitosti apod.), rizicích a potenciálních výnosech.

2. Stanovte si finanční cíle

Předtím, než začnete investovat, si položte prvotní otázku: Proč chci investovat? Chcete si zajistit důstojný důchod? Snažíte se našetřit na vzdělání dětí, nebo jen budujete rezervu na nečekané výdaje? Stanovení jasných cílů vám pomůže zvolit tu správnou investiční strategii. Základním předpokladem pro míru zhodnocení vašich úspor by z racionálního hlediska mělo být minimálně zachování jejich původní hodnoty, tedy ochrana před inflací.

3. Sestavte si rozpočet a vytvořte nouzový fond

Než začnete investovat, ujistěte se, že máte stabilní finanční základy. Nejdříve si vytvořte rozpočet, abyste věděli, kolik můžete pravidelně investovat. Pokud ještě nemáte nouzový fond, doporučujeme si ho vytvořit. Nezapomeňte, že taková finanční rezerva by měla pokrýt 3 až 6 měsíců vašich nákladů. Rezerva bude sloužit jako finanční polštář v případě neočekávaných událostí. 

4. Vytvořte investiční plán

Investování by nemělo být spontánní, ale mělo by se jednat o pečlivě promyšlený proces. Sestavte si investiční plán, ve kterém stanovíte, kolik peněz budete investovat, jak často a do jakých konkrétních aktiv. Následně zvolte vhodné investice. Myslete přitom na správnou diverzifikaci, tedy rozložení investic do různých tříd aktiv, například akcií a dluhopisů. Tím výrazně snížíte rizikovost vaší investice.

5. Vyberte vhodné investice

Podle vašich cílů a rizikové tolerance vyberte vhodné investice. Akcie nabízejí potenciál pro vyšší výnosy, ale také vyšší riziko. Dluhopisy jsou méně rizikové, ale obvykle přinášejí nižší výnosy. Pokud si nejste jisti, jaká aktiva jsou vhodná zrovna pro vaši investici, doporučujeme vyplnit Portu investiční dotazník

6. Využijte moderní investiční nástroje

Dnešní digitální doba nabízí širokou škálu propracovaných a moderních investičních nástrojů. Investovat už můžete kdykoliv chcete a navíc z pohodlí domova. Čím dál populárnější je třeba využívání tzv. roboinvestičních platforem. Ty vám díky investičnímu dotazníku dokáží doporučit ideální investici na míru, postarají se o rebalanci vašeho portfolia a připraví daňové podklady. Díky chytré automatizaci navíc často nemusíte investování věnovat více než několik minut měsíčně. Investování tak nebylo nikdy v minulosti dostupnější.

7. Pravidelná revize a úpravy

Nezapomínejte na to, že investování není jednorázový proces. Doporučujeme se jednou za čas k vašemu investičnímu plánu vrátit a zhodnotit, jak si vedete při cestě ke splnění vašich finančních cílů. Nebojte se svůj investiční plán revidovat, pokud se změní vaše situace a provádějte úpravy podle aktuálních okolností a cílů. 

Investování je klíčem k finanční nezávislosti a budování bohatství. Důležité je začít co nejdříve, i s menšími částkami. S postupným růstem znalostí a zkušeností pak můžete postupně zkoušet složitější investiční nástroje. Zároveň ale buďte trpěliví a investujte s rozvahou. Nevíte, jak na tom jste s finančními znalostmi? V našem rychlém kvízu Indexu investiční gramotnosti si to můžete ověřit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *