Život je plný nečekaných událostí a finančních výzev, které mohou ovlivnit naše životy a pohodlí. Součástí každého finančního plánování by proto měla být finanční rezerva. Právě finanční rezerva, někdy nazývána také nouzový fond nebo pohotovostní fond, je určité množství peněz, které si lidé odkládají bokem pro případ nečekaných událostí. V dalším díle našeho seriálu Investování jednoduše si proto přiblížíme, proč je finanční rezerva důležitá a zároveň poradíme, jak si ji vytvořit.

Proč je finanční rezerva důležitá?

1. Nepředvídatelné události a výdaje:

Život je plný neočekávaných událostí, jako jsou zdravotní problémy, nečekané účty nebo neplánované opravy v domácnosti. Takový nečekaný výdaj může bez připravené finanční rezervy snadno způsobit větší finanční potíže. Rezerva pak slouží jako záchranná síť, která vám pomůže problém překonat.

2. Ztráta zaměstnání:

Ačkoli si můžete myslet, že vám „vyhazov“ nehrozí, je dobré být i na tuto situaci připraveni. V případě ztráty zaměstnání vám finanční rezerva poskytne čas, během kterého se budete moci soustředit na hledání nové práce. Výpadek pravidelného příjmu totiž může rychle vést k finanční tísni.

3. Vyhnete se nevýhodným půjčkám:

Některé neplánované výdaje, jako jsou opravy automobilu nebo domácích spotřebičů, mohou vyjít draho. Pokud se ocitnete v nouzi a nemáte finanční rezervu, hrozí, že si budete muset vzít půjčku s vysokým úrokem. Jednoduše se tak můžete dostat do dluhové pasti, což může mít dlouhodobý negativní dopad na vaši životní úroveň.

Jak si finanční rezervu vytvořit?

1. Stanovte si cíl:

Pokud zatím rezervu nemáte, rozhodně doporučujeme na nic nečekat a co nejdříve si ji vytvořit. Určete si částku, kterou chcete mít ve finanční rezervě připravenou. My doporučujeme mít stranou uloženo alespoň 3 až 6 měsíců hodnoty vašich pravidelných výdajů. Pokud své výdaje neznáte, dobře poslouží i vaše čisté měsíční příjmy.

2. Vytvořte oddělený účet:

Založte si oddělený účet, který bude sloužit výhradně jako vaše finanční rezerva. Pro rezervu je ideální spořicí účet. Ten si ve své bance můžete založit jednoduše on-line a často si jej můžete vhodně pojmenovat, například finanční rezerva. Na spořicím účtu budete mít peníze okamžitě dostupné, ale zároveň oddělené od vašeho běžného účtu, který využíváte pro běžné výdaje.

3. Pravidelně spořte:

Stanovte si pravidelný plán a snažte se každý měsíc ukládat určitou částku do vaší finanční rezervy. Pokud nemáte možnost odkládat větší částky, nebojte se začít s malými částkami. I postupná tvorba rezervy má smysl, a třeba budete brzy pozitivně překvapeni, jak rychle se vám nouzový fond podaří vytvořit.

4. Zbavte se zbytečných výdajů:

V případě, že se vám finanční rezervu vytvořit nedaří, doporučujeme prozkoumat vaše výdaje a zvážit, kde můžete ušetřit. I malé úspory mohou v delším časovém horizontu přispět k vytvoření finančního polštáře. Zvlášť doporučujeme se podívat na splátky půjček a dluhů, právě ty vás možná na placených úrocích stojí spoustu peněz.

Vytvoření finanční rezervy vyžaduje disciplínu a trpělivost, ale přináší klid a jistotu do vašeho života. Mít dostatečné množství financí na zvládnutí nepředvídatelných událostí je skvělým nástrojem pro budoucí finanční úspěch. Je zde totiž velká šance se od spoření posunout k investování. Takže začněte ještě dnes a postupně budujte svou finanční rezervu. Vaše budoucí já vám za to bude vděčné. Nevíte, jak na tom jste s finančními znalostmi? V našem rychlém kvízu Indexu investiční gramotnosti si to můžete ověřit.