V dalším dílu našeho seriálu Investování jednoduše se podíváme na rozdíl mezi investováním a spořením. Ačkoli se tyto dvě slova často zaměňují, nejedná se o synonyma. Jaký je v těchto základních pojmech rozdíl? To vám prozradí následující řádky.

Možná máte nějakou částku na svém bankovním nebo spořícím účtu a nejste úplně spokojeni s úrokem, který vám nabízí banka. Spořící účty totiž nejsou zamýšleny s cílem zajistit se do budoucna, ale slouží pouze jako místo pro krátkodobější uchování finanční rezervy. Spořící účty tak v podstatě nikdy neporazí inflaci a peníze zde uložené postupně ztrácí svou hodnotu. 

Pokud tak chcete peníze použít v střednědobém nebo dlouhodobém horizontu, je mnohem vhodnější je investovat. V případě, že uvažujete dlouhodobě, a to např. v horizontu vašeho důchodu či potřebě budoucího vzdělání dětí, tedy za 5, 10, 20 nebo 30 let, pak byste rozhodně měli investovat a vydělat na růstu akciového trhu.

Pojďme si tedy společně ukázat, co se skrývá pod pojmem spoření a co pod pojmem investování: 

  • Spoření je pravidelné odkládání menší částí příjmu a jeho ukládání na bankovní nebo spořící účet. Je vhodné na pokrytí běžných nebo nenadálých výdajů. 
  • Investování označuje alokování peněz do určité investice za účelem zhodnocení a výnosu v budoucnu. S investováním se ale pojí riziko, a zároveň je investování vhodné pro naplnění větších finančních cílů. 

Investování vs. spoření

Spoření by tak mělo sloužit pouze jako krátkodobá rezerva. Pokud vám ale i po vytvoření dostatečného finančního polštáře zbývají z vaší výplaty peníze navíc, měli byste je investovat. Je ale také velmi důležité se zamyslet, čeho chcete investováním dosáhnout a jaké jsou vaše cíle. Zároveň byste si měli promyslet, jak asi budete reagovat při případných propadech hodnoty vašich investic. Kolísání ceny například akcií je totiž běžnou součástí investování. 

Možností do čeho investovat je samozřejmě velká spousta. Velmi důležité je však nevsadit všechny své peníze na jednu kartu, neboli diverzifikovat. Své peníze totiž můžete zhodnocovat prostřednictvím investic do akcií, dluhopisů, drahých kovů nebo třeba nemovitostí. Jak se od sebe jednotlivé možnosti liší, a která je nejvýhodnější zrovna pro vás se podíváme v dalších dílech našeho seriálu. 

Proč je investování pro každého? 

Pokud s investováním začínáte, věnujte alespoň několik hodin rozšiřování svých znalostí o jeho základních principech. Prostudování nejčastějších chyb začínajících investorů vám pak ušetří spoustu stresových situací. Jak na tom se svými znalostmi jste, si můžete ověřit v našem rychlém kvízu Indexu investiční gramotnosti

Investování není výsadou pouze bohatých lidí. Díky moderním postupům a technologiím můžete investovat třeba už od 500 korun. Jak si totiž ukážeme v dalších dílech našeho seriálu, jedním z největších pomocníků úspěšných investorů je čas.