Chcete investovat, ale bojíte se rizika? Diverzifikujte své portfolio jako nejbohatší lidé světa.

Pokud jste si našetřili něco bokem a rozhodujete se, jak s úsporami naložit, nesázejte všechno na jednu kartu. Klíčovou součástí zhodnocování financí by mělo být jejich promyšlené rozmístění do různých investičních produktů. Díky diverzifikaci portfolia rozložíte riziko mezi různé druhy investic, které se budou lišit také svou výnosností.

Jak si vybrat, do čeho zainvestujete?

Jestli jste v začátcích a svět investic teprve objevujete, zřejmě jste si uvědomili, že predikovat vývoj akciového trhu je náročné. Každý investiční nástroj je specifický, stejně tak firma, jejíž cenné papíry jsou vám sympatické. Při skládání portfolia zohledněte délku trvání investice, odvětví či region, v kterém společnost působí.

Nastřádané prostředky rozložte mezi rozdílné druhy aktiv. Nevažte se pouze na akcie a dluhopisy, promyslete nemovitosti a komodity jako zlato, či dokonce investiční alkohol. Zvažte svůj postoj k riziku a co od investice očekáváte, jaký je váš cíl v určitém časovém horizontu.

Které investice mají budoucnost?

Technologické firmy hrají prim. Čeští i světoví milionáři upřednostňují IT firmy, protože věří v budoucnost nejmodernějších technologií. Tu spatřují také ve zdravotní péči, výzkumu nových nanomateriálů a udržitelných zdrojích energie. S tím se pojí i investice, které mění svět k lepšímu. Impaktové investování má pozitivní společenský dopad a finanční výnos je až na druhém místě. Trendem poslední doby jsou i kryptoměny, na něž si troufají jen ostřílení investoři.

„Důležité je při diverzifikaci dávat pozor, jestli člověk opravdu rozkládá riziko a nakupuje v různých směrech, nebo jen kupí podobné investice na sebe. Portfolio složené čistě z velkých technologických firem nebo různých kryptoměn s sebou nese ohromnou dávku rizika, kterou by většina běžných investorů neměla podstupovat,“ vysvětluje Vratislav Zámiš, analytik Portu.

Při prvních investorských krocích je užitečným pomocníkem online investiční platforma Portu, zaměřující se na nízkonákladové a zároveň diverzifikované investice. Je pro všechny, kteří chtějí investovat dlouhodobě, a přitom mít přehled o svém portfoliu na dosah ruky.

Chcete rozumět investicím?

Portu monitoruje vývoj znalostí české populace v oblasti investic, spoření a akciových trhů prostřednictvím Indexu investiční gramostnosti. Ověřte si, jak jsou na tom vaše vědomosti na www.rozumiminvesticim.cz a soutěžte během měsíce investiční gramotnosti o hodnotné ceny.