Cítíte, že jsou vaše znalosti v oblasti financí stále nedostačující? Často tápete, co jaký pojem znamená? Nevadí, na vzdělávání v osobních financích není nikdy pozdě. Finanční gramotnost je běh na dlouhou trať, jakmile ale budete mít finance v malíku, čeká vás jistá odměna. Abychom vám cestu za finanční nezávislostí trochu ulehčili, připravili jsme pro vás tipy na zajímavé knihy, které nabízejí hodnotný a inspirativní obsah a naučí vás jak základům, tak i složitějším věcem.

Obecně platí, že nejúspěšnějšími lidmi na světě jsou náruživí čtenáři. To platí i pro ty nejúspěšnější investory. V záplavě knih, které se na trhu objevují, není úplně jednoduché tu skutečně kvalitní vybrat. Proto jsme pro vás vybrali pár kvalitních titulů, které jsou přínosné nejen pro mladé a začínající investory. Všechny z nich jsou přitom dostupné v češtině.

📚Daniel Kahneman: Myšlení, rychlé a pomalé (2011)

Tipy na zajímavé knihy: Myšlení rychle a pomalé

Daniel Kahneman, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, patří k nejinspirativnějším myslitelů současnosti. V knize skloubil veškeré znalosti a myšlenky, které na polích ekonomie, medicíny a politiky nastřádal. Rozebírá v ní způsoby, jakými se my lidé rozhodujeme a v jaké míře můžeme věřit naší intuici. Podle Kahnemana jsou právě předsudky, které si mnohdy ani neuvědomujeme, tím, co nás vede k nesprávným a unáhleným rozhodnutím. Přečtením knihy byste měli získat návod, jak se předsudků zbavit a neohrozit tak vaše finanční rozhodování i každodenní život. Investování jako takové je přitom spíše na pozadí.

📚Benjamin Graham: Inteligentní investor (1949)

Tipy na zajímavé knihy: Inteligentní investor

Bible investování, od jíž prvního vydání uběhlo téměř tři čtvrtě století. Úspěšné dílo amerického ekonoma, „otce investování“ a učitele Warrena Buffeta, které sám Buffet nazval „nejlepší knihou o investování, která kdy byla napsána“. Kniha je zaměřená na dlouhodobě platné investiční principy a úspěšné strategie, není tedy příliš vhodná pro spekulanty a ty, co investování nechtějí brát příliš vážně. Nelekněte se počtu stran, pokud toužíte dosáhnout vámi vytyčených cílů a nevíte jak, po přečtení efektivní způsoby určitě najdete.

📚Christian Thiel: Nebojte se akcií (2021)

Tipy na zajímavé knihy: Nebojte se akcií

Třetím a neméně kvalitním knižním tipem je první z dvoudílné série Nebojte se akcií od německého psychologa a investora Christiana Thiela pohybujícího se ve světě investic 20 let. Kniha vás plně a čtivě zasvětí do principů investování a akciového trhu. Část je věnována také propadům a krizím na trhu s „návodem“, jak se k nim jako investor postavit. Naleznete v ní také různé rady a tipy, a to nejen jak vyzrát nad podvodnými praktikami finančního průmyslu, které na nás čekají na každém rohu. Tento německý bestseller vám bude skvělým průvodcem od úplných a často krušných začátků až po vaše první reálné investice. Thiel přináší pohled na investiční trh očima Evropana, díky čemuž se český čtenář v problematice snadněji zorientuje. 

📚Jack D. Schwager: Úspěch na finančních trzích (1989)

Tipy na zajímavé knihy: Úspěch na finančních trzích

Tato kniha patří mezi klasiky v oboru. Schwager ji napsal již v roce 1989 a stále z ní spoustu lidí čerpá. Obsahem jsou inspirativní rozhovory s dlouhodobě úspěšnými podnikateli z různých oblastí. Po každém z nich následuje autorovo shrnutí toho nejdůležitějšího, co by si měl čtenář po přečtení odnést.

📚Dan Ariely: Jak drahé je zdarma (2009)

Tipy na zajímavé knihy: Jak drahé je zdarma?

Myslíte si, že se rozhodujete racionálně a svá životní rozhodnutí máte pod kontrolou? Dan Ariely, profesor psychologie a behaviorální ekonomie na Duke University, sérií výzkumů zkoumal, jak naše rozhodování ovlivňuje cena produktů, společenské zvyklosti, emoce nebo rafinované marketingové triky. Autor pomocí svých výzkumů vysvětluje překvapivé souvislosti a z nich odvozená doporučení pro lepší každodenní rozhodování. Jak drahé je zdarma vám usnadní porozumět tomu, proč se rozhodujeme tak, jak se rozhodujeme a umožní tak lepší kontrolu nad svými financemi.