Toužíte po vlastní nemovitosti, ale scházejí vám finance? S budováním domova vám pomůže investování.

Ceny nemovitostí neustále rostou a trh se dlouhodobě potýká s nedostatkem volných domů a bytů. Doba spoření na jejich pořízení se neustále prodlužuje, a někteří proto zvažují půjčky. Nejrozšířenějším způsobem, jak si opatřit vlastní bydlení, bývá hypotéka. Její splátky bývají stejné, nebo dokonce nižší než nájemné. 

„Pořídit si vlastní bydlení je čím dál tím složitější, a i pro získání hypotéky je potřeba složit určitou sumu hned na začátek. Pravidelným investováním lze na tento základ dosáhnout a zároveň si člověk vyzkouší, jaké je to každý měsíc odložit část peněz a jestli podobnou zodpovědnost zvládne i v případě splácení hypotéky,“ říká Radim Krejčí, zakladatel online investiční platformy Portu.

Oblíbené jsou také stavební spoření, kam ukládáte peníze alespoň šest let, a následný úvěr na financování bydlení. Existuje však další způsob, jak zhodnoti úspory – investování. Když necháte finanční prostředky pracovat, bojujete proti inflaci a zároveň se vám naskytují příležitosti, díky nimž budete koupi vlastního bydlení zase o něco blíž. Investováním lze získat počáteční finance, které budou základem pro hypotéku, nebo i celkovou částku pro pořízení pozemku, domu, či na rekonstrukci. 

Investováním k vlastnímu bydlení

S investováním dnes může začít každý, kdo chce zhodnotit našetřené finance a postupně budovat své bohatství. Pravidelným investováním menších obnosů se připravujete na chvíli, kdy se rozhodnete pro další životní krok. Takže zvažte, za jak dlouho ten okamžik nastane.  „Investovat se dá začít již s tisícikorunou měsíčně. S přibývajícím věkem, pracovními a investorskými zkušenostmi přirozeně poroste i příležitost na větší investice a následně celkový výnos. Před jakoukoli investicí si také promyslete, jak dlouho budete peníze zhodnocovat,“ uvádí Radim Krejčí. Nakonec pamatujte, že vlastní bydlení je sama o sobě investice, o kterou byste se rovněž měli správně starat, aby vám sloužila co nejdéle. 

Jak začít investovat?

S investováním vám pomůže online investiční platforma Portu, která se zaměřuje na nízkonákladové a zároveň diverzifikované investice. Je pro všechny, kterým záleží na své budoucnosti. Investujte dlouhodobě a mějte přehled o svém portfoliu na dosah ruky.