Chcete prožít klidné stáří bez starostí o své příjmy? Investujte do lepších vyhlídek na svou budoucnost.

Pokud byste se rádi zajistili na důchod a nechcete přitom spoléhat pouze na stát, začněte už nyní v produktivním věku investovat. K oblíbenému penzijnímu a stavebnímu spoření existují i alternativy v podobě investování do podílových fondů, ETF či dalších finančních nástrojů.

Investice umí bojovat s inflací

Tradiční spořící produkty s sebou nesou řadu úskalí. Spořicí účet nebo stavební spoření v dlouhodobém horizontu neodráží vliv inflace a našetřené peníze se znehodnocují. U doplňkového penzijního spoření navíc smíte nakládat se svými prostředky až po dosažení 60 let. Řešením může být pravidelné investování menších částek, které přispěje k vybudování finanční stability. Například investice do podílových fondů dosahují zhodnocení v průměru mezi 6 a 8 % a peníze máte kdykoli k dispozici. 

Kdy se pustit do spoření?

Čas je klíčový a čím déle spoříme, tím více se finance zhodnocují. Ve spoření a investování hraje klíčovou roli tzv. složené úročení, což znamená, že v průběhu času vyděláváme „úroky z úroků“. 

„S odkládáním peněz na důchod bychom měli začít co nejdříve, ideálně s prvním zaměstnáním. Je důležité, abychom zvážili, jak se stavíme k riziku, jaký obnos si můžeme dovolit dávat stranou a podle toho vybrat vhodnou kombinaci různých finančních nástrojů, které přináší zhodnocení. Investujte pravidelně stejnou částku, která zásadně neovlivní rodinný rozpočet. I s tisícikorunou měsíčně už se dá začít investovat,“ zmiňuje Martin Luňáček, managing director Portu.

Své o tom ví i IT projektový manažer Aleš, který se již nyní připravuje na penzi bez obav: „Rozhodl jsem se začít s investováním, protože chci mít klidné stáří, kdy nemusím obracet každou korunu. Pravidelně ukládám menší částky, protože moje příjmy jsou spíše nárazové. Když na akciovém trhu nastane vhodná příležitost, vložím finance na účet.“ 

Jak začít investovat?

S investováním vám pomůže online investiční platforma Portu, která se zaměřuje na nízkonákladové a zároveň diverzifikované investice. Je pro všechny, kterým záleží na své budoucnosti. Investujte dlouhodobě a mějte přehled o svém portfoliu na dosah ruky.

Při rozhodování, kam investujete své úspory, vždy myslete na diverzifikaci a nesázejte vše na jednu kartu. Pokud s investováním začínáte, mohou pro vás být ideální indexové fondy, neboli ETF. Ty kopírují vývoj světových trhů a jsou nízkonákladové. Odborně složené portfolio z ETF si zařídí dnes člověk za 15 minut online.,“ říká Martin Luňáček.

Chcete rozumět investicím?

Ověřte si, jak jste na tom s vědomostmi o investicích na www.rozumiminvesticim.cz a soutěžte během měsíce investiční gramotnosti o hodnotné ceny.